Rada predávajúcim

Videl som už mnohokrát inzerát, kde neboli k danej nehnuteľnosti poskytnuté skoro žiadne informácie a bol bez fotiek, resp. s veľmi zlou 1 fotografiou. Inzerát bol od majiteľa. Jedna vec je, ako takýto inzerát pôsobí (myslíte, že lákavo?), ale to dôležitejšie je, že záujemcovia budú v takomto prípade vyvolávať, pýtať sa a chodiť nehnuteľnosť pozerať.

Pozerať. Nie kupovať.

Prečo? V inzeráte nemali špecifikované bližšie informácie, ktoré sú pre nich dôležité - tak je jasné, že volajú, pozerajú a na obhliadke zistia, že byt síce balkón má, ale francúzsky - to im nikto nepovedal a taký predsa nechcú. Ak by ste mali inzerát plný informácií (odporúčame pravdivých) a kvalitných fotografií, prípadne aj s videom, masa záujemcov sa zužuje. Chce sa Vám tráviť čas telefonovaním s "možnokupcami"? Ak máte inzerát kvalitne spracovaný, ozve sa pravdepodobne už iba vážny záujemca.

Tu niekde vzniká aj priestor pre realitnú kanceláriu - jej služby sú na to, aby Vás odbremenili od starostí so spracovaním inzerátu, ktorý sa (ak je realitná kancelária kvalitná) dostane minimálne na 10 portálov s nehnuteľnosťami, je dostatočné pútavý a pravidelne aktualizovaný. Maklér tiež filtruje záujemcov (nekonečné telefonovanie) a k Vám tak prinesie už iba tých vážnych. Ďalšou výhodou je aj filtrácia podvodníkov - cez realitnú kanceláriu sa väčšinou neodvážia, samozrejme, ak nie je podvodníkom samotný maklér :)

Takže v zásade som chcel poradiť jednu vec - nebojte sa realitiek, existujú aj tie dobré a chcú Vám iba poskytnúť službu. Ak sa teda chystáte predať nehnuteľnosť a chcete využiť služby realitnej kancelárie, spravte si prehľad o realitkách vo vašom meste, pozrite sa ako majú spracované inzeráty, ako pracujú a ako na Vás celkovo pôsobia. Potom ich len oslovte, teda jednu - viac netreba:)

Mgr. Adam Spišák