Dovolenkári 

Poznáme to všetci, pozeráme si ponuku cestovných agentúr a hľadáme tú vysnívanú dovolenku pre nás. Ceny sú vskutku lákavé, až kým si nedáme vypočítať celkovú sumu aj s povinnými príplatkami (niekedy je až 2-násobne vyššia ako pôvodná ponuková cena). Na toto sa ale dá zvyknúť, keďže dovolenku bežný človek absolvuje pravidelne.

Čo sa ale stane, keď tento bežný človek kupuje byt alebo dom? To asi nekupuje každý rok:)

O to väčšie prekvapenie, keď začne hľadať v inzercii na realitných portáloch na webe. Jedna vec je, že aj keď nájde svoj "vysnívaný" byt, uvidí ho v inzercii duplikovane, s inými fotkami a popisom. Je to zbytočne mätúce a ťažko sa kvôli tomu robí nejaký prehľad o bytoch, ktoré ho zaujali. O tom ale potom. Iná je aj CENA. Najlepšie to vysvetlíme na príklade.

Pani M. predáva 2-izbový byt a pýta si 59 000€. Dá ho do ponuky viacerým realitným kanceláriam, ktoré nehnuteľnosť začnú inzerovať. Štandardná provízia pri takejto cene bytu je 2000€. Takže po správnosti by mala byť cena v RK 61 000€.

Ale konkurenčný boj je sviňa, a ceny sa začnú hýbať na všetky smery. V rámci konkurenčnej výhody sú makléri ochotní spustiť zo svojej provízie...a tak je ich ponuková cena 60 500€ alebo v krajnom prípade 59 900€ (extrém). Niekto má pocit, že byt môže predať aj drahšie a tak ho ponúka za 63 000€. Čo je ale najsmutnejšie a naozaj zavádzajúce? Keď je uvedená cena 59 000€ so zaujímavým dodatkom "K cene bude prirátaná provízia pre realitnú kanceláriu."

Jedným zo základných pravidiel profesionálneho makléra je uvádzanie konečnej sumy (a teda vrátane provízie). Aj Slovenská realitná akadémia uvádza, že zadávanie ceny bez provízie je jednou zo základných chýb makléra. Smutné ale je, že to nie je "chyba", je to cielené zavádzanie klientov a nečistý boj s konkurenciou.

Situácia v Nitre je kvôli tomu trochu vypätá - kancelárie, ktoré sú zo zásady proti takémuto postupu začali uvádzať cenu bez provízie s dodatkom "Vzhľadom k postupu konkurencie uvádzame cenu pri tejto nehnuteľnost bez provízie."

Realitná kancelária La Maison Reality uvádza všetky ceny vrátane provízie a nikdy to nebude inak. Týmto článkom chcem vyzvať seriózne realitné kancelárie v Nitre, aby sa pripojili a nenechali sa zatlačiť konkurenciou. Aj vďaka tomu je potom naša práca značne diskreditovaná a ľudia majú pocit, že sme všetci z "jedného vreca".

Ďakujem

Mgr. Adam Spišák

La Maison Reality s.r.o.